Остання редакція: 01 лютого 2022

Історія розвитку кафедри

Кафедра створена в 1922 році, коли Уманське середнє училище садівництва і землеробства було реорганізоване у вищу сільськогосподарську школу-технікум. Очолював кафедру випускник Петрівсько-Розумовської академії Федір Васильович Мозговий.

У наступні роки кафедрою керували: з 1927 по 1934 рік — професор М.М. Грюнер, з 1934 по 1937 рік — доцент С.Х. Дука, з 1937 по 1941рік — доцент П.Л. Іванченко. Після Великої Вітчизняної війни в 1944 році керівництво кафедрою селекції і насінництва за сумісництвом доручається завідувачу кафедри рослинництва професору Є.В. Хреннікову. Він же читав курс селекції і насінництва польових культур на агрофакультеті.

З 1946 по 1947 рік кафедрою керував доцент П.Л. Іванченко, а потім до 1953 року доцент А.М. Десятов; курс «Селекція і насінництво польових культур» читав науковий співробітник Верхняцької дослідної станції Л.А. Головцов.

Історія кафедри тісно пов'язана з подіями в біологічній науці в нашій країні. В Уманському СГІ, як і в інших сільськогосподарських вищих навчальних закладах країни, після серпня 1948 року припинилось викладання курсу «Генетика». Кафедра фактично розпалась, а її викладачів було включено до складу кафедр овочівництва і рослинництва.

Знову, як самостійну структуру, кафедру було організовано за ініціативою доктора сільськогосподарських наук, професора О.П. Іванова з першого вересня 1966 року. Почалась клопітка робота з добору викладачів, підвищення їхньої кваліфікації, підготовка кадрів вищої кваліфікаціï через аспірантуру.

З 1976 року завідувачем кафедри призначається Ю.М. Мішкуров. Склад кафедри за 1978–1984 рр. поповнили доценти В.П Сигида і А.І. Опалко, асистенти Ф.О. Заплічко і А.Ф. Балабак. Молодий колектив кафедри виконав велику роботу з оснащення навчальних лабораторій сучасним обладнанням, покращенню умов праці, написання й видання методичних посібників.

У 1990 році професором кафедри за конкурсом обраний доктор сільськогосподарських наук І.П. Чучмій, який в 1993 році очолив кафедру. Він автор понад 40 сортів і гібридів сільськогосподарських культур, лауреат Державних премій СРСР, Української РСР, премії ім. В.Я. Юр'єва НАН України.

У 2004–2005 роках обов'язки завідувача кафедри виконував доцент А.І. Опалко, який продовжив наукову і навчально-методичну роботу кафедри.

З 2005 по 2007 рік кафедру очолював знаний селекціонер автор багатьох гібридів буряку цукрового та сортів цикорію коренеплідного професор А.О. Яценко.

З 2007 по 2015 рік кафедру очолював відомий селекціонер, доктор біологічних наук Ф.М. Парій, який є автором понад 40 сортів та гібридів сільськогосподарських культур. Під його керівництвом підготовлено одна докторська та шість кандидатських дисертацій. Він активізував наукову роботу з селекції польових культур, значно розширив спектр наукових досліджень.