Вчені створили генетично модифіковану пшеницю
Група біологів Ротамстедської дослідної станції (Rothamsted Research), Брістольського університету та компанії Curtis Analytics Limited (Великобританія) використовували систему CRISPR-Cas9, щоб видалити з пшениці ген, що бере участь у синтезі аспарагіну. Згідно з результатами дослідження, опублікованими в журналі Plant Biotechnology Journal, це може знизити ризик розвитку раку у людей.
Багато видів рослин та тварин виробляють у своїх клітинах амінокислоту аспарагін. При нагріванні до певної температури відбувається хімічна реакція, внаслідок якої утворюється акриламід канцероген. Попередні дослідження показали, що він може збільшити ризик розвитку раку мишей.
Відомо, що кількість аспарагіну в рослинах варіюється в залежності від погодних умов у міру їхнього зростання. У 2021 році група вчених використовувала CRISPR-Cas9 для видалення гена, відповідального за вироблення амінокислоти в рослинах пшениці, щоб зменшити кількість акриламіду, що утворюється під час випікання. Для цього вони виростили зразки пшениці в теплиці та виміряли рівень аспарагіну після того, як рослини досягли повної зрілості, показавши, що він зменшився на 50 відсотків.
У новій роботі та ж дослідна група використовувала метод редагування генів CRISPR на рослинах у реальних сільськогосподарських умовах. Тестування показало, що й у таких рослинах міститься приблизно вдвічі менше аспарагіну, ніж у незмінених рослинах. Результати показують, що рівень аспарагіну у сільськогосподарських культурах можна безпечно знизити за допомогою методів редагування генів.
Внаслідок проведених досліджень було встановлено, що ступеневе зниження концентрації вільного аспарагіну в зерні пшениці, досягнуте за допомогою редагування геному, підтримується в польових умовах із супутнім впливом на утворення акриламіду в підігрітому борошні та без суттєвого впливу на врожайність або вміст азоту. Це може мати значний вплив на споживання акриламіду споживачами. Однак генетично модифіковані рослини будуть розроблятися для комерційного використання, лише якщо буде створена відповідна нормативна база і селекціонери будуть впевнені, що вони отримають віддачу від своїх інвестицій у генетично модифіковані сорти.