Меню

Відбір монолітів рослин озимої пшениці на дослідних ділянках кафедри генетики, селекції рослин та біотехнології для визначення їх життєздатності

Завідувач кафедри генетики, селекції рослин та біотехнології Людмила Олегівна Рябовол, доцент Ірина Павлівна Діордієва та аспіранти відібрали моноліти рослин озимої пшениці на дослідних ділянках для визначення їх життєздатності.

Метод монолітів дає найдостовірнішу характеристику життєздатності посівів за умови беззаперечного дотримання всіх правил відбору, транспортування, відтавання та відрощування зразків, оскільки порушення хоча б одного з них призводить до неправильних висновків. Загально прийнятими строками відбору зразків для визначення життєздатності рослин озимини є 25 січня, 23 лютого і 10 березня.

За цим методом з посівів озимих культур вирубують моноліт ґрунту розміром 30х30 см, завтовшки 15 см так, щоб у нього потрапили рослини з двох суміжних рядків. Моноліти викладають у дерев’яні ящики відповідних розмірів, прикривають брезентом, мішковиною і переносять у приміщення з плюсовою температурою 5...10° С для розморожування.

На кожний моноліт оформляють етикетку, в якій зазначають найменування культури, сорт, назву попередника, площу й номер поля, дату висіву. Вказують температуру повітря під час взяття зразка, глибину снігового покриву, наявність, товщину льодяної кірки. Ящики з монолітами прикривають зволоженою мішковиною чи іншим повітропроникним матеріалом і залишають до повного відтавання. Коли моноліти відтануть, їх переносять у тепле, добре освітлене приміщення з температурою 17...20° С. Надземну масу рослин зрізують ножицями на висоті 4-6 см від поверхні ґрунту, пустоти й тріщини засипають ґрунтом. Рослини поливають, підтримуючи достатню вологість ґрунту і не допускаючи його пересихання. Через десять днів проводять попередню оцінку життєздатності рослин, а через 15-20 днів – остаточну.

                                       Інна Любченко